DCT Gdańsk

Głębokowodny terminal kontenerowy DCT Gdańsk (ang. Deepwater Container Terminal Gdańsk) jest zlokalizowany na terenie Portu Północnego w Gdańsku, położony w porcie zewnętrznym. Swoją działalność operacyjną rozpoczął 1 czerwca 2007 r., kiedy to do DCT zawinął pierwszy komercyjny statek kontenerowy. W pierwszych latach eksploatacji terminal specjalizował się w obsłudze statków feederowych. Od stycznia 2010 r. do Gdańska co tydzień zawijały jednostki kontenerowe o pojemności 8 000 TEU z Dalekiego Wschodu. Możliwość bezpośredniego połączenia z Azją przyczyniła się do rozwoju DCT, który stał się bałtyckim hubem oraz jednym z najszybciej rozwijających się terminali na świecie.

W 2011 r. terminal zaczął obsługiwać kontenerowce klasy E o pojemności 15 500 TEU, a w 2013 r. klasy Triple E o pojemności 18 000 TEU należące do armatora Maersk Line, ówcześnie największe statki kontenerowe na świecie.

W 2015 r. do grona klientów DCT Gdańsk dołączyły 2 alianse żeglugowe - 2M (Maersk Line i MSC) oraz G6 (APL, Hapag-Lloyd, HMM, MOL, NYK i OOCL) oraz linie żeglugowe: UASC, Teamlines, Hamburg Sud i DAL.

W 2016 r. terminal obsłużył 1 289 842 TEU.

W styczniu 2015 roku rozpoczęto budowę nowego nabrzeża terminalu celem podwojenia rocznych zdolności przeładunkowych DCT do poziomu 3 mln TEU. W październiku 2016 roku nastąpiło uroczyste zakończenie inwestycji, dzięki której terminal stał się pod względem swoich parametrów technicznych, największym terminalem kontenerowym na Bałtyku.

Strona WWW